تبلیغات
وبلاگ روستای گوران-طالقان - توضیحاتی کامل راجع به شهرستان طالقان
 

عزیزان برای مشاهده توضیحات شهرستان طالقان به قسمت ادامه مطلب مراجعه کنید.آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی,آپلود موزیک" alt="" />


شهرستان طالقان، به مرکزیت شهر طالقان، یکی از شهرستانهای استان البرز ایران است. ناحیه طالقان زیستگاه حیات وحش وگونه‌های متنوع گیاهی است که واجد ارزشهای تفرجگاهی هستند ناحیه طالقان به غیر از آثار ارزشمند طبیعی که درخود جای داده‌است، اماکن زیارتی و تاریخی ارزشمندی نیز داردکه بر جاذبه‌های آن می‌افزایند.


تقسیمات کشوری:

شهرستان طالقان از سه بخش پایین طالقان، میان طالقان و بالا طالقان تشکیل شده‌است و دارای ده‌ها روستا است که نام‌های آن در پی می‌آید.

آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی,آپلود موزیک" alt="" />نقشه طالقان، ترسیم غفاری،۱۳۴۰بخش بالا طالقان به مرکزیت روستای جوستان دارای روستاهای گوران، آسکان، جوستان، دیزان، محسن آباد، مهران، ناریان، امامزاده محمدحنفیه، عباسک، اوصار - ابصار، اورازان، پراچان، خچیره، خیکان، دهدر، گته ده، گراب، کرود، نساعلیا، نویزعلیا، آئین کلایه، تکیه جوستان، حصیران، خودکاوند، دراپی، سفج خانی، کرکبود، کویین علیا، کیامحله، گلیرد، منگلان، هشان، مرجانبخش مرکزی شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان دارای روستاهای شهرک، حسنجون، زیدشت، آردکان،وشته، گلینک، پس قلعه، جارودشت، بزج، گزن، جزن، گزینان، جزینان، خسبان، سید آباد، کولج، میناوند، ورکش، هرنج، آرتون، اوانک، باریکان، پرده سر، سگرانچال، سگران، میراش، نویزکبخش پایین طالقان دارای روستاهای آرموت، پرگه، دنبلید، سنگ بن، سوهان، عالی سر، فشندک، کش، لات مجنون، اسفاران، امیرنان، انگه، اوچان، اهوارک، تکیه ارموت، تکیه ناوه، خوران، خورانک، روشنابدر، شهراسر، کجیران، کلارود، کلانک، کشرود، لهران، موچان، میر، نسا سفلیروستاهای منتسب به پایین طالقان: سیف بنه، شریف کلایه، صالح آباد، صمغ آباد، عالی ده، قاضی کلایه، نوده، کن، ابراهیم آباد


عوارض طبیعی:

طالقان - شاهرود


شاهرود (رودخانه)
شاه‌رود رگ حیاتی این سرزمین دیر زمان است که از کوهپایه‌های شرقی آغاز و با طولی نزدیک به ۱۰۵ کیلومتر به غرب می‌رود این شریان آبی بیش از ۱۵ رودخانه کوچک و بزرگ منطقه را که از چشمه سارها و برفاب‌ها سرچشمه می‌گیرند، همراه خود تا سپید رود می‌برد تا با آبهای قزل اوزن آمیخته و راهی دریای خزر شود. دو آبشار در روستاهای اوچان و جوستان و همچنین در هرکدام از روستاهای اورازان، کرکبود، آسکان، عسلک آبشارهایی جریان دارند، دوچشمه آب معدنی در روستاهای عسلک و لمبران (بنام سه کوچ) و یک چشمه آب معدنی شرب در جوستان قرار دارد که دوچشمه معدنی ذکرشده یکی از نقاط تفرجی طالقان محسوب می‌شود.


شاه البرز:

شاه البرز، نام رشته‌کوه و قله‌ای است در البرز به ارتفاع حدود ۴۲۰۰ متر. این رشته‌کوه، مرز طبیعی استان‌های البرز و قزوین را تشکیل می‌دهد. دامنهٔ جنوبی آن به طالقان و دامنهٔ شمالی آن به درهٔ الموت از استان قزوین مشرف است.

از دیگر آثار طبیعی ارزشمندی که درطالقان مشاهد می‌شود می‌توان به کوههای بلند و صخره‌ای و یخچالهای طبیعی درعلم کوه نزدیک روستای پراچان اشاره کرد که هرساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به ارتفاعات آن به آن نواحی رهسپار می‌شوند.


علم کوه:

علم‌کوه -واقع در در منطقهٔ تخت سلیمان در استان مازندران-، نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متر بوده و از جبهه جنوبی مشرف به شهرستان طالقان است. قلّهٔ علم کوه پس از دماوند دوّمین قلهٔ مرتفع ایران به شمار می‌رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست. روستای پراچان در طالقان نزدیکترین شهر طالقان به علم‌کوه است.


طبیعت طالقان:

گسل طالقان با درازایی نزدیک به ۷۰ کیلومتر در دامنه جنوبی دره طالقان و دره آزاد بر، در فاصله ۵۰ کیلومتری تهران قرار دارد. زمین لرزه ویرانگر ۷/۷ ریشتری سال ۹۵۸ میلادی که منجر به ویرانی گسترده نواحی ری و طالقان شد به گسل طالقان نسبت داده شده است. همچنین زلزله‌های سال‌های ۱۴۲۸، ۱۶۰۸، ۱۸۰۸ و ۱۹۶۶ میلادی نیز به گسل طالقان نسبت داده شده‌اند.


جمعیت:

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان طالقان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۵٬۷۸۱ نفر بوده‌است.

طالقان از حدود ۸۰ روستا تشکیل شده‌است. مساحت منطقه طالقان حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع است ودر ۳۶ درجه و ۱۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۴۷ دقیقه طول شرقی، در شمال غرب شهر تهران قرار دارد.


دین:

آیین مردم طالقان تا قرن سوم هجری، دین زرتشتی بود. پس از آن پیرو زید بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب یا زیدیه شدند. با روی‌کارآمدن صفویه از نفوذ آیین زیدیه کاسته شد و بیشتر مردم طالقان شیعه دوازده‌امامی شدند.


زبان:...

ریشه لغوی طالقان:

دهخدا ریشه طالقان را تالکان دانسته، وی می نویسد: صاحب انجمن آرا و به تبعیت او مؤلف آنندراج، طالقان را معرب این کلمه دانسته اند: «تالکان و تلکان، نام دو ولایت است یکی در خراسان و دیگری در حوالی شهر قزوین که نخست تلک، که سنگی است سفید و براق و معرب آن طلق، در آنجا یافته شد، بنابراین، این نام یافت و طالقان معرب آن است کذا فی القاموس ».


گویش مردم طالقان:

گویش های زبان‌ تاتی‌ از دستهٔ زبان‌های ایرانی شاخه شمال‌باختری و بازمانده‌ی یکی از گویش‌های مادی هستند. گویش‌های این زبان روزگاری از قفقاز تا شمال خراسان گسترده بود ولی امروزه با ترک‌زبان و فارسی‌زبان شدن بخشی از شمال‌باختری ایران تنها جزیره‌هایی از گویش‌های تاتی در منطقه به جا مانده‌است. بزرگ‌ترین این جزیره‌ها در شهر اشتهارد استان البرز، تاکستان، بوئین‌زهرا، استان قزوین، شهرستان دماوند و شهرستان طالقان دیده می‌شوند.


حیات وحش طالقان:

سبزقبا در طالقان گونه‌های جانوری در منطقه طالقان از جمله کل و بز وحشی، گربه وحشی، خرس، گراز و گرگ و انواع پرندگان است. همچنین محیط‌بانان موفق به مشاهده و عکس‌برداری و فیلم‌برداری از دو پلنگ ایرانی نر و ماده در کوه‌های طالقان شده‌اند.


طرح‌های توسعه شهرستان طالقان:

سد مخزنی:

سد مخزنی طالقان که به تازگی افتتاح شده‌است با ظرفیت ۴۲۰ میلیون متر مکعب که بر روی شاهرود ساخته شده، نقطه عطف مهمی در تاریخ، جغرافیا و محیط زیست منطقه محسوب می‌شود و تحولات و آثار عظیمی را از خود بر جای خواهد گذاشت.

اما استفاده از آب سد طالقان برای آب شرب شهر طالقان هنوز محقق نشده است.


جاده‌ها:

طالقان از طریق دو جاده به آزادراه تهران کرج متصل می‌شود:

جاده اول از نیروگاه شهید رجایی بعد از آبیک منشعب می شود.
جاده دوم بین آبیک و قزوین از آزادراه منشعب شده از طریق روستاهای پایین طالقان به میان طالقان می رسد.
چند سالی است که احداث مسیر کردان-طالقان که جمعاً ۳۰ کیلومتر طول دارد، آغاز شده است. احداث ۲۵ کیلومتر راه اصلی از سیبستان کردان تا ورکش طالقان به عهده وزارت راه و احداث ۶ کیلومتر بعدی از روستای ورکش تا شهر طالقان بر عهده شهرداری است. این جاده دارای تونلی به طول ۹۶۰ متر است.


تله‌کابین:

طی طرحی قرار است تله‌کابینی با سه ایستگاه به طول ۱۲ کیلومتر در حاشیه دریاچه سد طالقان ساخته شود. مدت اجرای این طرح ۱۳ ماه در نظر گرفته شده است. تله‌کابین از نظر زیست‌محیطی ممکن است طالقان را دچار مشکلاتی کند که ارزیابی این امر در حال بررسی است.


دانشگاه‌ها: 

دانشگاه پیام نور استان البرز واحد طالقان در حال حاضر فعالیت می‌کند
دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کاردانی و در دو رشته در واحد طالقان از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد

ساخت دانشگاه غیرانتفاعی شهید عراقی طالقان چندین سال است که آغاز شده است ولی فعلا ساخت آن متوقف شده است.


نیروگاه فتوولتائیک طالقان:

نیروگاه فتوولتائیک طالقان در سال ۱۳۸۱ با ظرفیت ۳۰ کیلووات و قابلیت افزایش تا ۱۰۰ کیلووات به بهره برداری رسید و عمر مفید آن ۲۵ سال تخمین زده می‌شود. متوسط تعداد ساعات آفتابی سالیانه نیروگاه حدود ۲۷۰۰ ساعت است. هدف از اجرای این پروژه تولید انرژی الکتریکی و تزریق آن به شبکه سراسری و تأمین بخشی از نیاز کشور می‌باشد.


لوله‌کشی گاز:

عملیات اجرای خط انتقال گاز به شهرستان طالقان با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد تومان و اجرای ۲۵ هزار متر خط انتقال گاز در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۰ آغاز شد.و تا تیر ماه سال اینده به لطف خدا لوله گذاری در فاز اول این پروژه به اتمام میرسد.


طرح‌های استانی:

دکتر محمود احمدی‌نژاد طی سفری به شهرستان طالقان برای تاسیس بخشداری پایین طالقان قول مساعد داد. وی برای تسریع در اجرای پروژه گازرسانی شهرستان طالقان در ۲ فاز که در فاز اول آن در شهر طالقان و در فاز دوم در دو بخش مرکزی و بالای طالقان، دستور ویژه‌ای صادر کرد. دستور پیگیری ویژه احداث و تکمیل پروژه جاده جدید هشتگرد - طالقان و تنکابن، احداث دو استخر آب شرب برای روستاهای سوهان و کش و آسفالت تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان طالقان تا پایان دولت دهم از جمله تصمیم‌های رئیس جمهور در روستای سوهان شهرستان طالقان در ۲۲ شهریور ۱۳۹۱ بود.


چهره‌ها:

سید محمود علایی طالقانی نخستین امام جمعه پس از انقلاب و اعظم طالقانی فرزند وی
عزیز و نگار
میرابوالفضل عنقای طالقانی
درویش عبدالمجید طالقانی از ده مهران ابداع کننده نستعلیق خط
جلال آل احمد از ده اورازان و نویسنده معاصر و شمس آل‌احمد برادر وی
احسان حدادی دارنده مدال نقره بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن و دارنده اولین مدال المپیکی تاریخ ایران در رشته دو و میدانی
درویش‌خان (غلامحسین درویش) استاد موسیقی ایرانی در اواخر دوره قاجار
شیخ مرتضی طالقانی دیزانی، استاد آیت الله مرعشی نجفی و علامه محمدتقی جعفری
مولی نظر علی بن سلطان‌ محمد سوهانی طالقانی (۱۲۴۰-۱۳۰۶ ه.ق) صاحب کتاب‌های (کاشف‌ الاسرار، مناط‌ الاحکام‌، اجتماع‌ الامر و النهی، رساله‌ فی الغناء، کلمات‌ القرآن‌، طراز المصائب‌، اشتراط‌ الحس‌ فی قبول‌ الشهادة‌، حاشیه‌ رسائل‌ شیخ‌ مرتضی، حجیة‌ الخیر الواحد، تحقیق‌ العناوین‌)

صاحب بن عباد، وزیر در سلسله آل بویه
شیخ محمد صادق صدرالشریعه فرزند شیخ عـبـدالـعـلـى صـدر الـعـلـمـا مرجانی صاحب آثاری چون «تفسیر منظوم فارسی صدرالشریعه» ، «دیوان شعر»، ترجمۀ «شرح منظومه حدیث قدسی»، ترجمه شرح منظوم «مناجات الهیات»، موسوم به «افاضات النجیفه و مناجاه العلویه»؛ «مولوی نامه»، رسالهٔ منظوم در «جبر و تفویض»، کتاب «مراثی»، «صدرالوقایع»
ابراهیم حشمت ده شهراسر همرزم میرزا کوچک جنگلی
مسیح کرودی طالقانی
ابوالحسن رفیعی طالقانی
عنایت بخشی متولد ۱۳۲۴ و هنرمند معاصر سینما و تلویزیون متولد روستای حسنجون و سیدآباد
میرزا ابراهیم بوذری خوشنویس
برادران امیدوار اولین جهانگردان ایرانی
غلامحسین امیرخانی از روستای تکیه ناوه رئیس انجمن خوشنویسان
فرخ تمیمی شاعر
علی آقاحسینی خوشنویس
هوشنگ پورکریم مردم‌شناس
ولی‌الله فلاحی فرمانده نیروی زمینی ارتش
حکمت‌الله ملاصالحی فیلسوف
حسن هنرمندی شاعر و مترجم
علی‌اکبر فرهنگی چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در رشته مدیریت
حجت الاسلام میرزاهادی آقااحمدی عالم وارسته و برجسته معاصر از روستای دیزان
شیخ حسین غفاری از ده حسنجون و سیدآباد و نویسنده کتاب طالقان تاریخ
محمد حسن طالقانی (مرحوم ملا عبداله) جی ده کرود جی طالقان از علمای برجسته
حبیب الله برنگی شاعر، نویسنده
عزیزالله فرید بزجی رئیس دفتر و منشی مرحوم دکتر حشمت
محمد داودی نویسنده
صنیع همایون مرجانی استاد هنرهای دستی در عصر قاجار
میرزا مهدی مرجانی خطاط، نقاش و پزشک
مهندس خلیل طالقانی
مسیح پارسا
میرزامحمدعلی مکلای طالقانی
امیر الادبء
سعیدخان رفیعی بزجی
علی آقااحمدی دیزانی ادیب و نویسنده
زین العابدین دیزانی خوشنویس
ابراهیم آقااحمدی
محمود سلطانیان اولین معلم روستای دیزان
فاضلی از روحانیون برجسته روستای دیزان
مولا سلطانیان از روستای دیزان
جمشید فیاض ( امیرخانی )، شاعر کتاب مثنوی «مناظره جوز و بادام»، از روستای تکیه ناوه
مجتبی امیرخانی ( فیاض زاده )، شاعر مراثی اهل بیت و ۱۲۱ بیت شعر بی نقطه در مدح علی بن ابی‌طالب از روستای تکیه ناوه


آثار ملی و دیدنی‌ها:

آرامگاه امامزاده هارون در شهرستان طالقان
تکیه روستای جوستانسنگ‌نوشته گردنه عسلک
تکیه روستای جوستان


محوطه‌های باستانی:

محوطه ۱ شکار چر
محوطه آردکان تپه
محوطه لمبران
محوطه مرجان
محوطه واگین سو
محوطه زرده گهره و پنجعلی تپه
محوطه مرغ استل
محوطه سنقر کلایه
محوطه تکیدر
محوطه روناسر
محوطه خرماله کول
محوطه کوشک سر
محوطه قزوین دشت
محوطه ارچیلان
محوطه جیر ارژنگ
محوطه هورسی بند شهرک
محوطه خانه مالان


تپه‌ها:

تپه قلعه فالیس
تپه دره میر آش
تپه شاه کوه
تپه قلعه سر
تپه قلعه دیو
تپه قلعه قلدوش (قله دوش)


حمام‌ها:

حمام شهرک طالقان
حمام روستای نویزک
حمام روستای بزج
حمام روستای فشندک
حمام روستای میر
حمام روستای کلانک
حمام روستای سنگ بن طالقان


غارها:

غار پنجعلی
غار وی یا
غار زالن گاه
غار بادامستان


قلعه‌ها:

ارژنگ قلعه در میناوند، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گته ده، قلعه پراچان و قلعه فالیس قلعه‌های موجود در طالقان هستند.

قلعه منصور طالقان
قلعه کیقباد
ارژنگ قلعه
قلعه کیقباد هرنج
قلعه پراچان
قلعه سگران
قلعه نوده (قلعه کیان خاتون)
قلعه ارژنگ


امامزاده‌ها و آرامگاه‌ها:

امامزاده ابراهیم (ع) روستای تکیه ناوه

امامزاده هارون
امامزاده موسی و سلیم
امامزادگان سیدعلاءالدین وشرف الدین
امامزاده قاضی - امامزاده قاضی میر سعید
امامزاده زید و ابراهیم
امامزاده حمزه و عبدا...
امامزاده سید ضیاء الدین
آرامگاه شیخ (پیر) حسین الهی
آرامگاه پیر وشته (پیر نمیر)
آرامگاه پیر کشی
آرامگاه پیر جمشیدنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 3 خرداد 1397 07:39 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say
that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
دوشنبه 7 اسفند 1396 12:27 ق.ظ
شما چندین امتیاز خوب در آنجا ایجاد کرده اید. برای اطلاعات بیشتر درباره وب به اینترنت مراجعه کردم
این موضوع و بیشتر افراد را پیدا می کند با نظرات شما در این وب سایت همراه خواهد بود.
شنبه 21 بهمن 1396 09:38 ب.ظ
Hello to all, for the reason that I am actually keen of reading this blog's post to be updated on a regular basis.
It includes fastidious stuff.
شنبه 14 بهمن 1396 10:45 ب.ظ
It's the best time to make some plans for the longer term and
it's time to be happy. I've learn this put up and if I
may just I want to recommend you few attention-grabbing issues or
tips. Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
I want to read even more things approximately it!
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:10 ب.ظ
Hey, I think your website might be having
browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox,
it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

Other then that, terrific blog!
سه شنبه 7 آذر 1396 08:14 ب.ظ
Bookmarked! من وبلاگ شما را دوست دارم!
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:50 ب.ظ
پس از خواندن این مطلب، فکر کردم این بسیار روشنگرانه است. من از شما قدردانی میکنم
و انرژی برای قرار دادن این مقاله کوتاه با هم.

من یک بار دیگر خودم را پیدا می کنم که شخصا زمان خواندن و اظهار نظر را بیش از حد هزینه می کند.
ولی که چه، هنوز هم ارزش این را داشت!
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:10 ب.ظ
به نظر من، من این صفحه وب را هم به صورت منظم، به طور منظم مشاهده می کنم
در حقیقت خوب است و بازدیدکنندگان در واقع افکار خوبی را به اشتراک می گذارند.
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:51 ب.ظ
انتشار عالی، بسیار آموزنده است. من تعجب می کنم که چرا متخصصان مخالف
این بخش این را درک نمی کند. شما باید نوشتار خود را ادامه دهید
من مطمئن هستم، شما در حال حاضر پایگاه خوانندگان بزرگ!
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:04 ب.ظ
Hi there Dear, are you in fact visiting this web page on a regular basis,
if so afterward you will absolutely obtain nice know-how.
دوشنبه 5 تیر 1396 03:06 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب در آغاز آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من
مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است را
خوب به پر کسانی که شکاف. در صورتی که
شما در واقع که می توانید انجام من
می مطمئنا بود در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:08 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having problems locating
it but, I'd like to send you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be
interested in hearing. Either way, great website and
I look forward to seeing it grow over time.
یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 04:40 ب.ظ
با سلام و سپاس خدمت آقای محمدی
ار دیدن وبلاگ روستای بسیار زیبای گوران لذت بردم ... امیدوارم در كارتان موفق و سرافراز باشید.
مهدی محمد یبا تشکر از شما عزیز دل که از وبلاگ روستای زیبای ما گوران دیدن فرمودید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


وبلاگ روستای گوران-طالقان
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مهدی محمد ی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :